Whm Panel Üzerinden Cpanel Php Versiyon Güncelleme

Whm Panel Üzerinden Cpanel Php Versiyon Güncelleme

Cpanel üzerinde Php sürümü yükseltme işlemi yapmak için öncelikle Cpanel Kullanıcısının yükseltme yetkisine sahip olması gerekir. Genellikle hosting sağlayıcınız bu işlemi size bilgilendirme yaparak yapar. Fakat kendi hosting sunucunuz var ise bu işlemi kendiniz yapmanız gerekir. WHW panel üzerinden kullanıcıya yetki vermeniz gerekir. Bu işlemi yapamıyor iseniz WHM panel üzerinden Php sürümünü yükseltme işlemi yapmanız gerekir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra Cpanel Php sürümü yükseltme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

***Bu işlemlere başlamadan önce sitenizin ve Mysql veritabanınızın yedeğini almayı unutmayın. Bunun sebebi bazı site templatelerinin Php sürümleriyle uyumlu olmamasıdır.

1. WHM panele giriş yapıyorsunuz. WHM panel giriş bilgilerinizi değiştirmediyseniz Kullanıcı Adınız = root Şifreniz = default olarak verilen şifrenizdir. Eğer bu bilgilerde değişiklik yaptıysanız o bilgilerle giriş yapmalısınız.

2. WHM panele giriş yaptıktan sonra arama kısmına EasyApache yazıyoruz. Yazılım altında bulunan EasyApache 3 veya EasyApache 4 sunucuzda hangi sürümünü kullanıyor iseniz o sürüm üzerinden bu işlemi yapmak gerekir. Gelen ekranda EasyApache 3 veya EasyApache 4 tıklıyoruz. Sunucumuzda kullandığımız EasyApache 3 sürümü  olduğundan dolayı bu aşamada EasyApache 3 ile devam edeceğiz.

3. Şimdi EasyApache Update ekranına geçmek için gelen ekranda Previously Saved Config bulunan Customize Profile tıklıyoruz.

4. Bu ekranda ise EasyApache sürümü ve ayrıca Php sürümünü güncelleme işlemi yapabilirsiniz.

5. İlk adımda Apache sürüm güncellemesini seçmemizi söylüyor. Apache sürümünü güncellemek istiyorsak seçiyoruz ve Bir Sonraki Adım‘a tıklıyoruz.

6. İkinci adımda  Php‘nin hangi sürümüne yükseltecek isek onu seçiyoruz. Bir Sonraki Adım‘a tıklıyoruz.

7. Bu işlemlerden sonra gelen ekranlarda herhangi bir değişiklik yapmadan Bir Sonraki Adım‘a tıklıyoruz.

8. Son adımda Bir Sonraki Adım‘a diyoruz. Ardından Save ve Build diyerek sistemin kendini güncellemesini bekliyoruz.

9. Sistem Build işlemi bittikten sonra Cpanel Php sürümümüz istediğimiz sürüme yükseltilmiş olacaktır.

 

Whm Panel Üzerinden Cpanel Php Versiyon Güncelleme işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.