Tor (The Onion Router) Nedir ?

TOR internet üzerinden network trafiğinin gizliliği için yapılmış bir teknolojidir,  Tor birçok servis dahilinde kullanılan verilerin gizliliği için kullanılmaktadır. Birçok servis Tor’u desteklemektedir.  Bu servislerden en popüler olan 80 portundan iletişim kuran http(internet) servisi 25 ve 587 portunu kullanan SMTP (E-mail) gibi servislerdir.

Tor tamamen gönüllüler tarafından yönetilmektedir. Tor’da gizliliğiniz sadece dışarıya karşı değil diğer Tor kullanıcılarına karşıda aynıdır.

Tor Browser

Tor’u kullanmak için Tor Browser’ı indirmemiz gereklidir. Tor browserı torproject.org sitesinden indirebilirsiniz.

Tor Browser kullandığımız diğer tarayıcılara benzer onun mantığında çalışır, diğer tarayıcılardan farkı internet trafiğini Tor’dan geçirir bu durumda lokasyonunuzun ve internet trafiğinizin izlenmesi epey güç duruma düşer.

Tor Browser Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

Tor Browserı kullanmamız bizi ne kadar gizli tutar sorusunun cevabı belirsiz bir sonuca çıkmaktadır. Tor networkünü kullanım sırasında yaptığınız bir istek birden fazla sunucuya şifreli bağlantılar ile gönderilir ve buda sizin izlenmenizi zorlaştırır fakat sürekli tor kullanan anonim bir kullanıcının tor kullanmış olduğu belirginleşebilir ve gizliliği kalmayabilir, çünkü tora ilk giriş ve çıkış isteklerinde tor networkünde olmadığınız için internet trafiğiniz gözlemlenebilmektedir. Tor networkünde ilk aşamada kim olarak ne yaptığınız bilinmesede giriş çıkış işlemlerinden yola çıkarak Tor networkünü kullanmış olduğunuz bilinmektedir.

Tor Browser Ne Amaçla Kullanılır?

Tor browserı genelde gizli ve anonim kalmayı hedefleyen kullanıcılar kullanır. deep web (derin internet) kullanıcılarının genel olarak kullanmış olduğu browserlardan biridir, deep web hakkında merak ettiklerinizi deep web yazımızda bulabilirsiniz yakında !

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.