SQL Server Management Studio Unutulan sa Kullanıcı Şifresi Değiştirme

SQL Server Management Studio Unutulan sa Kullanıcı Şifresi Değiştirme

SQL Server Management Studio’ da unutulan sa kullanıcı şifresini değiştirmenin yollarından birisini anlatacağım.

  1. Adım : SQL Server Management Studio’ ya sa kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığımız için şifreyi unutmamız durumunda SQL Server Management Studio’ ya SQL Server Authentication ile giriş yapamayız. Bunun  için ilk yapmamız gereken Windows Authentication ile giriş yapmaktır.
  2. Adım : Windows Authentication ile giriş yaptıktan sonra gelen ekranın sol kısmında Object Explorer  bulunur. Bu kısım bazen açık olarak gelebilir.
  3. Adım : Object Explorer üzerinde bulunan Server’ı açıyoruz.                                         
  4. Adım : Açılınca içinde Databases, Security, Server Objects, Replication, AlwaysOn High Availability, Management, Integration Services Catalogs, SQL Server Agent listeleri karşımıza çıkıyor. Bu listelerden Security‘yi seçiyoruz.
  5. Adım : Açılan listede Logins, Server Roles, Credentials, Cryptographic Providers, Audits, Server Audit Specifications karşımıza çıkıyor. Bu listeden Logins‘i seçiyoruz.
  6. Adım : Açılan listede Server’ı kullanmaya yetkili kullanıcıların listesi sıralanıyor. Sorun yaşadığımız hesabımız sa olduğundan sa kullanıcısına sağ tıklıyoruz.                                                                             
  7. Adım : Açılan listeden Properties‘i seçiyoruz.
  8. Adım : Açılan pencerede General içinde bulunan sa kullanıcı bilgilerinden Password ve Confirm password kısımlarını hatırlayabileceğimiz bir şifre ayarlıyoruz. OK tuşuna basıyoruz. 
  9. Bu işlemleri bitirdikten sonra SQL Server Management Studio’ yu kapatıp tekrar açıyoruz. Ardından SQL Server Authentication‘ı seçip sa kullanıcı adı ve belirlemiş olduğumuz şifreyle giriş yapıyoruz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.