Robotlar bir çok mesleği insanların elinden alacak

Girişimci ve yatırımcıların stratejik buluşma noktalarından biri olan, Türkiye’deki inovasyon çabalarını ön plana çıkaran T-Bootcamp etkinliği, Yaşar Üniversitesi ve WBCONS-HD işbirliğiyle İzmir ’de Selçuk Yaşar Kampüsü ’nde düzenlendi. Dijital dönüşüm ve yapay zeka konularında teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden IPFC Online Kurucusu ve CEO ’su Pierre Pinna, kısa sürede yayılan Blockchain ve Fintech  uygulamaları konularında kayda değer liderlerden Inclusivity Network Kurucusu Antonio Javier Ruiz, Peak State Consulting Direktörü Anuj Khanna, Teknoloji ve İnsan Kolejleri Kurucusu Zeynep Dereli ile İzmir ve İstanbul ’dan katılan girişimciler konuşmacılar arasında yer aldı. Girişimciler uyarı çeken projelerini katılımcılara sundu.

ROBOTLAR YAKINDA ARAMIZDA

Robotların pek çok işi insanlardan devralacağını söyleyen Pierre Pinna, önümüzdeki 5 senenin senaryosunu çizdi. Faallikte kalitesiz işlerde çalışan bireyler için önümüzdeki senelerin ekonomik açıdan daha da güç geçeceğine değinen Pinna, “Suni zekâ sayesinde robotlar önümüzdeki 5 yıl içinde pek çok işi insanlardan devralacak. Çok yüksek maharet gerektiren işler ise bize kalacak. İnsanlığı ilerletmek ve makûs koşullar altında yaşayan insanlar için bir şans.
Pek yakında çalışma ortamlarımızı robotlarla paylaşacağız. Bu sebeple robotlarla işbirliği içinde olabilmek için gençleri yetiştirmemiz gerekiyor. Özellikle gençlerin, veri analistliği, makine öğrenimi ve derin öğrenme mevzularında eğitimli olmaları gerekiyor. Niteliği olmayan işlerde çalışan insanları bu alanlara kaydırarak yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

‘ÇALIŞANLARINIZA SAYGI DUYMALISINIZ’

Günümüzde insanları idare etmek için kullanılan global metotların realist olmadığını da savunan Pierre Panna, “Hem büyük ayrıca minik ölçekli firmalara dijital transformasyonda başarılı olabilmeleri için hizmet veriyoruz. Bünyemizde 100 ’e yakın kişi ödev alıyor. Artık çalışanları global metotlarla idare etmek gerçekçi değil. Çalışanlarınıza büyük bir amaç vermeniz, onlara hürmet duymanız ve her zaman objektif olmanız gerekiyor. Oysa böylece kendilerinden yeterince verim alabilirsiniz” dedi.

BİLİM KURGU FİLMLERİ ARTIK GERÇEKLEŞEBİLİR

Popüler bilim kurgu filmlerinden Terminatör gibi filmlerin bir gün hakiki olabileceğini, oysa robotların insanlığa zarar vermeyeceği görüşünü savunan Pinna, “Bilim kurgu filmleri tabii ki reel olabilir. Şu bir gerçek oysa 10-20 yıl sonra robotlar bütün sektörlerde bizden fazla daha aktif çalışacaklar, dolayısıyla insanları domine edecekler. Oysa korkmayın, bize hasar vermeyecekler veya bizi yok etmeyecekler. Bunlar sadece film senaryoları. Robotlardan korkmaktan ziyade ülkelerin siber emniyet konusunda alıştırma yapmaları ve buna yeterince bütçe ayırmaları gerekiyor. Bu robotların bizim işlerimizi elimizden almalarından fazla daha önemli bir konu” diye konuştu.

YOK OLACAK MESLEKLER

Teknoloji ve İnsan Kolejleri Kurucusu Zeynep Dereli de yakın gelecekte yok olacak mesleklere uyarı çekti. Dereli, “Dünyada 1.7 milyar meslek gücü gidiyor, yerine 1.9 milyar yeni iş gücü geliyor. Bu 1.9 milyar meslek yeni yetkinlikler gerektiriyor. Bu yeni ahenk muhasebe elemanlarının, sigorta sektöründe çalışan elemanların, hukuki kolay sözleşmeler konusunda çalışanların, call center merkezlerinde çalışanların işlerini bitirecek. Çünkü defalarca benzer, motomot çalışılan işler kalmayacak. Artık ucuza meslek gücü yaratabilmek değil katma değerli işler yaratmak kıymetli. İleriki dönemlerde öteki büyük ekonomilerin sömürgesi haline ulaşmak istemiyorsak kendi iş gücümüzü ona tarafından yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

T-BOOTCAMP ETKİNLİĞİNDE SUNULAN BAŞARILI  BAZI GIRIŞIM ÖRNEKLERİ

BİLETİNİ ÖZGÜRCE DEĞİŞTİR: Kadir Özgür Oğuz’un (Co-Founder CEO’su) da aralarında yer aldığı beş Türk girişimci, havayolu ve gezi sektörüne çözüm sunan bir uygulama olan Further’ı kurdu. Further, her biletin özelleştirilmiş ve tekil bir dijital varlığa dönüşmesini sağlıyor. Buna göre, yolcular satın aldıkları biletleri havayolu şirketleri veya acenteler olmadan iki gerçek kişi arasında ilk elden el değişim imkanı bulacaklar. Further, kendi platformunda gerçekleşecek tüm bu işlemleri, piyasaya sürmeye hazırlandığı kendi dijital kripto para birimini kullanarak yapacak.

GENÇLERDEN EĞİTİME KATKI: Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Ödemiş, genç akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 15 şahsiyet ekibiyle Yaşar Üniversitesi Kuluçka Merkezi Minerva’da hayata geçirdiği projeyle, Türkiye’deki ve dünyadaki üniversiteleri, eğitim olanaklarını tek tuşla öğrencilerin önüne getiren bir site kurdu. Dünyanın en büyük üniversite bilgi tabanı olmayı hedefleyen ‘UniverList’ internet sitesi ve içeriğindeki blog bir uçtan bir uca, öğrenciler ve akademisyenler, eğitim olanaklarından sosyal tesislerine, burs imkanından akademik başarılarına dek istedikleri üniversiteleri, bu okulların yer aldıkları şehirlerin coğrafi özelliklerine dek çoğu bilgiye kolaylıkla ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.