Rahip Brunson krizi nereye gidiyor?

ABD ile Türkiye arasında gerilime yol açan Rahip Brunson krizi son 1-2 aydır gündemimizi epey bir meşgul etti. Hatta durum öyle ki bu kriz Türkiye’nin gündemine oturdu ve ekonomimizi ciddi bir şekilde etkilemekte. Peki bu kriz neden daha önce, Pastör Brunson‘ın tutuklanma tarihi olan 9 Aralık 2016 tarihinde değil de şu anda gündemde? ABD neden terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçesiyle tutuklanan birisi için bu kadar tehditkar olabiliyor? Brunson hakkında gerekli işlemler uygulanması gereken yerde yapılırken FETÖ lideri şu anda nerede? Brunson kimlere hizmet etmiş?

Ülkemizin ekonomisini ciddi bir şekilde etkilemekte olan bu gereksiz krizdeki ABD’nin tutumu, Türkiye’nin özellikle Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle arasındaki ilişkilere de ciddi bir şekilde etkide bulunabilir. Ulusal para birimimizin bu kadar değer kaybetmesi bizim ikili ticaretlerde daha çok ödeyeceğimiz ve daha az kâr elde edeceğimiz anlamına geliyor. Hal böyle olunca bu durum ülkeye döviz girişlerinin azalmasının muhtemel olduğunun göstergesi. Yabancılardan alınacak kredilerde tıkanmalar yaşanabilir.

Sonuç olarak, Trump’ın davranışlarını kestirebilmek pek te mümkün olmadığı için ABD’nin bu kriz doğrultusunda daha ne gibi yaptırımlar uygulayabileceği tam bir muamma.

Devletimizin bu konuda uygulayacağı adımlar ise asıl etkileyici faktörler olacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.