KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ/TÜRKİYE CUMHURİYETİ . Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL/Üniversity Of İstanbul /Üniversity Of Northwest/Çocuk Gelişimi./Amerikan Pediatri Derneği/Washıngton .D.C Bu makale tamamı özgün olup Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerindeki bilgileri içermektedir.

Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL/Çocuk Gelişimi&Psikolojisi/washington/USA

Öncelikle merhaba başımız dünyaca belada olduğu 2020 yılında Cin Halk Cumhuriyetinin Wuhan Şehrinden yayılan hastalık, virüs, kazalar ile genç, yaşlı demeden insan yaşamlarını sonlandırmaktadır. Kronik hatalığı olan ve yaşlı bireylerin ölüm oranı yüksektir. Yaşamayı seviyoruz, çocuklarımı ailemizi seviyoruz. O zaman çağımızın vebası halinde olan ve binlerce insanın hayatını alan bu virüsten nasıl korunuruz birazda ondan bahsedelim.

Normal şartlarda virüsler çan almamaktadır. Günümüzde bazı virüslerin genetiğiyle oynanarak gizli bir silah haline gelmesi gerçekten düşündürücüdür. Laboratuar ortamında klonlanan ve yaratılan bu zararlı canlı zerreler insan vücuduna girerek önce bağışıklığı yok etmektedir. Vücut artık savunmasız kalmıştır ve virüs organlara saldırarak direk organları çürütme yolu ile, çürütmeden kastım yaşamsal organlarımıza zarar vererek dengesini bozma, tümör, kanser olmuşumu ile ani şoklara neden olabileceği gibi organların aniden iflas etmesine. corona virüsteki gibi ölümlere neden olacağı görülmektedir.

Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL

COVİD 19-20-21 TÜREVLERİ VEYA MUTASYON COVİDLER NASIL BULAŞIR.

 • Öncelikle karşımızdaki virüs normal bir virüs değildir can alan ve çok tehlikelidir.
 • Dünya sağlık örgütü ve Avrupalı bilim insanlarına göre mesafe 5 metredir.
 • Beş metre mesafen covid+ olan birinin hapşırması ile havaya yayılan covid 19-20-21 virüsün partiküllerinin 2-5 metre arası hava yolu ile bize geleceği.
 • Virüsün bazı maddelerde 2 ile 6 saat hayatta kaldığı
 • El sıkma, Öpüşme, tokalaşma ile geçtiği.
 • Soğuk algınlığı semptomu gibi seyreden vakalarda nefes alma verme durumunda 1 metrenin yanında covidli biri varsa bunun risk olduğu.
 • Sarılma ya da kalabalık ortamlarda bulunma durumunda riskin fazla olması.
 • Plaj, düğün, nişan, kına gibi toplu kalabalık ortamlarda virüsün hava yolu ile direk bulaştığı.
 • Öksürme vakalarında bulaşma riski fazladır.
 • Covidli birinin dokunduğu yüzeyde eğer virüsün yaşama şansı olduğu bir zemindeyse direk size bulaşacaktır.

COVİD 19 VE MUTASYON TÜREVLERİNDEN KORUNMAK İÇİN

 • Kesinlikle Maske Takılacak
 • Toplu Ulaşım Kullanılacaksa Kesinlikle sosyal mesafeye dikkat edilecek.
 • Sosyal mesafe 2 metre olmalıdır.
 • Mendil her zaman yanımızda olmalı
 • Kolonya Mutlaka dezenfektan olarak kullanılmalı.
 • Ağız ve burunun iyice korunması.
 • Öksüren veya hapşıran birinin yanınızda olması halinde geriye çekilerek en az 2 metre ağız ve burun bölgesinin hemen kapatılması ve oradan uzaklaşılması.
 • Ellerin parmak arası ile bolca sabunlanması.
 • Ellerin günde en az 3 ya da 4 kez sabunla yıkanması
 • Ellerin Gün içinde gerektikçe yıkanması.
Asst.Prof.Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL/washıngton D.C.

COVİD 19 VİRÜSÜ VARSA NASIL ANLAŞILIR.

 • Öncelikle; Virüsün 2-14 günlük kuluç kalama döneminden sonra belirtiler başlar.
 • Ortak Vakalardan Alınan Bilgiler:
 • Titreme ve Üşüme Durumu
 • Ateşin 36 derecenin üstünde seyri
 • Öksürük
 • Hapşırma  ve Vücüd da yorgunluk hali
 • Solunum almakta zorluk
 • 14 gün içinde başkalarına bulaştırma riski yüksektir.

KAYNAKÇA

Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL/Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi

Üniversity of TEXAS

Amerikan Pediatri Deneği

WHAT TO DO TO PROTECT AGAINST CORONA VIRUS

Dr.Yildirim Bayezit DELDAL /University of Istanbul/University of Northwest / Child Development./American Pediatrics Society / Wahington .D.O

This article is original in its entirety and contains information from Turkey and the United States.

First of all, Hello, we are in trouble in the world in 2020 from the Chinese people’s Republic of Wuhan city spreading disease, virus, accidents with the young, old people ends their lives without saying. The mortality rate of older individuals with chronic error is high. We love living, we love our children, we love our family. Then, the plague of our age and thousands of people who took the lives of this virus how to protect a little talk about him.

Under Normal circumstances, viruses do not receive bells. Nowadays, it is really thought that some viruses are genetically modified to become a secret weapon. These harmful living particles, cloned and created in the laboratory environment, enter the human body and destroy immunity first. The body is now vulnerable and the virus attacks the organs by directly rebounding the organs by means of, without rebutting the vital organs by damaging the balance, tumor, cancer may cause sudden shocks with the organs as well as sudden bankruptcy. corona appears to cause deaths like those in the virus.

COVID 19-20-21 DERIVATIVES OR HOW THE MUTATION INFECTS COVIDS.

 The virus is not a normal virus, and it is very dangerous.

* According to World Health Organization and European scientists, the distance is 5 meters.

* With a five-meter distance of covid+ sneezes, the particles of the covid 19-20-21 virus that spread into the air will come to us 2-5 meters from the airway.

* The virus survives 2 to 6 hours in some substances

 Handshake, kissing, handshake.

* In cases of cold symptoms, such as breathing, if someone with covid is next to 1 meter, this is a risk.

* The risk is greater if you are in a hugging or crowded environment.

* Beach, wedding, engagement, such as henna in crowded environments with the virus is directly transmitted by the air.

* In cases of coughing, the risk of transmission is greater.

 If you are infected with the virus, you will be infected with it.

COVID 19 AND FOR PROTECTION FROM MUTATION DERIVATIVES

* Definitely Wearing A Mask

* Public transportation will be used, certainly social distance will be considered.

* Social distance should be 2 meters.

* Handkerchief should always be with us

* Cologne must be used as a disinfectant.

* Good protection of the mouth and nose.

* If you have someone who coughs or sneezes, pull back and close the mouth and nose area at least 2 meters immediately and move away from there.

* Plenty of soap with hands between the fingers.

* Washing hands with soap at least 3 or 4 times a day

* Washing hands as needed during the day.

HOW TO TELL IF YOU HAVE COVID 19 VIRUS.

 • First of all, the symptoms start after the 2-14 Day club stay period of the virus.
 • Information From Common Cases:
 • Chills and chills
 • Course of fire above 36 degrees
 • Coughing
 • Sneezing and fatigue in the body
 • Difficulty breathing
 • The risk of infecting others within 14 days is high.

REFERENCES

Dr.Yildirim Bayezit DELDAL / Child Development and psychology.

Tekirdağ Metropolitan Municipality

The University of Texas

American Pediatrics Subject

Dr.Yıldırım Bayezit

Yazar, dört kardeşli bir ailenin en küçük bireyi olup İstanbul doğumludur. YAZARIN EĞİTİM BİLGİLERİ; Yazar Lise Eğitimini İstanbul Kocasinan Anadolu Lisesi tamamlamıştır. -Anadolu Üniversite Sağlık Yönetimi Bölümünü mezunu -İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü -Ayvansaray Üniversitesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Bölümünü mezunu. -Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü mezunu. -Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünü mezunu. -İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Lisans Bölümünü bitirmiştir. -Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3 Sınıf Lisans Devam... -İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Y/Tezli Yüksek Lisans mezunudur. -Üniversity of Nortwestern with Üniversity of İstanbul / Çocuk Gelişimi Doktora Programı/ABD Yazar, İstanbul Üniversitesi Sağlık Yönetimi Doktora programının hazırlık aşamasındadır. Şuan aktif olarak Milli Eğitimde Öğretmen ve Üniversitede Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Yazar, Uluslar arası kongre ve sempozyumlarda yurt içi ve yurt dışı aktif olarak görev almakta ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Yazarın iki kitabı basılmıştır. Yazar, Otizm ve Engellilik üzerine bilimsel çalışmalar yapmakta ve bu konu ile ilgili yeni bilimsel verilerin elde edilmesini sağlamaktadır. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Üzerine çalışmaları bulunan yazarın, Yurt içi ve Yurt dışı çeşitli Gazete ve Dergilerde bilimsel makaleleri yayınlanmıştır. Uluslar arası sempozyum ve Kongrelerde Bilimsel çalışmalar yapan yazar ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Pediatric Derneği ile bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Çeşitli Hakemli dergilerde makaleleri bulunan yazar Akademik çalışmalarına devam etmektedir. Yüze yakın makalesi bulunan yazar İstanbul’da yaşamaktadır. XI. Uluslararası Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Hasta güvenliği Kongresi Bildirimli sunum; Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) değişen yapısı ve verdiği hizmetler. Antalya/Belek. (16.05.2015) II. Uluslararası farklı şiddet boyutları ve toplumsal algı kongresi Bildirimli sunum; Sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddetin nedenleri. (Istanbul /Zeytinburnu.2015). Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde Uluslararası Engellilerin Yaşama Hakkı Temalı Özürlüler Kongresinde, Engellilere Yapılan İstismarın Başlıca Nedenleri, Adlı Bilimsel Çalışma Sözlü Bildiri Olarak Sunulmuştur (13-15/05/ 2016). III.Uluslararası Farklı Şiddet Boyutları ve Toplumsal Algı Kongresi, Görsel ve Yazılı Medyadaki Şiddet İçerikli Haberlerin Eğitim / Öğretim Çağındaki Öğrencilerin Okul ve Eğitim Hayatına Olan Etkilerinin (Sosyal / Kültürel / Psikolojik) Açıdan Üniversite Mezunu Ebeveynleri Tarafından Değerlendirilmesi, Sözlü Bildirim Olarak Sunulmuştur (21-22.04.2017). II.Uluslararası Avrasya Pozitif Psikoloji kongresi, Üsküdar Üniversitesinde Sözlü Bildiri olarak sunulmuştur. Öğretmen gözünden, engelli olmayan öğrencilerin engelli olan akranlarına karşı davranışlarının gözlemlenmesi ve farkındalık boyutunun incelenmesi (12-14/05/2017). Washington-Daily-News-2020-03-01/ Amerikan Günlük Gazete Bebeklerde Zeka Gelişimi Doktora DrYıldırım Bayezit DELDAL Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi UzmanıKuzeybatı Üniversitesi Washington ABD / 2020 Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi Intelligence Development in Infants, Dr.Yildırım Bayezit DELDAL Child Development and Psychology Specialist Northwest University Washington USA / 2020 Child Development and Psychology. https://statoperator.com/research/washington-daily-news-2020-03-01/ Ulusal Dergilerde Yayınlanan Makaleler Yıldırım Bayezit DELDAL, “Zihinsel Engellilik ve Başlıca Nedenleri”, Umut Dergisi/İstanbul, yıl;2016 sayı:7, sayfa;20-21-22 Yıldırım Bayezit Deldal, Sosyoekonomi, Refereed, Scientific, Quarterly Hakemli, Bilimsel, Süreli Sosyo-ekonomi Society Dergisi, “Toplam Kalite Yönetimi ” 2016, Vol. 24(29), Sosyo-ekonomi Derneği, ISSN 1305–5577 II. Uluslararası Diğer Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler Yıldırım Bayezit Deldal, Medicana Medical Journal,” Toplam Kalite Yönteminde, Türk/Alman Sağlık Kuruluşları Arasındaki Farklar. s. 32, sa 1,201 II. Uluslararası Çocuk Gelişime ve Nöroloji Kongresi, ( 0-3 Yaş arası konuşma güçlüğü ve dil sorunu yaşayan çocukların ebeveyn gözünden incelenmesi ve bu problemlerin temel nedenleri.) 19/20 Nisan 2018 Sözlü bildiri, Yıldırım Bayezit D CEREBRAL PALSY AMERICAN PEDIATRIC ASSOCIATION-MAKALE/AMERİCA 2019-EKİM, Ph.D. Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL Çocuk Gelişimi Anabilim Dalı/ABD Department of Child Development / American Northwest University-Seattle / USA-2019, AMERICAN PEDIATRIC ASSOCIATION Çocuklarda Bilişsel Gelişim Sağlık Problemleri. ,American Academy of Pediatrics/COGNITIVE DEVELOPMENT IN CHILDREN, HEALTH PROBLEM Guidance for the Clinician in Rendering Pediatric Care Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL, (Department of Child Development and Psychology) (ISSN Numbers: Print, 0091-4005; doi:10.2543/peds.2019-2993 IV.Mersin Üniversitesi Uluslararası Hemşirelik Kongresi,(SAĞLIK BILIMLERI FAKÜLTESI ÖĞRENCILERININ ANTIBIYOTIK KULLANIMI KONUSUNDA BILGI TUTUM VE DAVRANIŞLARI İNCELENMESİ) 18 sorudan oluşan Sosyo-Demografik özellikler formu ve Deldal’ın (2014) çalışması. 5-8 Kasım 2017 3.Trakya Üniversitesi Uluslararası Engelliler Kongresi Üstün Başarı Belgesi/Sözlü Sunum 2015/2016. https://www.okulhaberleri.net/engelliler-kongresinden-basari-belgesi-alan-yildirim-beyazit-deldala-tesekkurler-860111 BİLİŞSEL GELİŞİM SAĞLIK PROBLEMİ(DİJİTAL OYUNLAR) Makale. COGNITIVE DEVELOPMENT IN CHILDREN, HEALTH PROBLEM.Guidance for the Clinician in Rendering Pediatric Care Dr.Yıldırım Bayezit DELDAL, (Department of Child Development and Psychology) (ISSN Numbers: Print, 0091-4005; doi:10.2543/peds.2019-2993 Washington-daily-news-2020-03-01/ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI. 1.PhD.DrYıldırım Bayezit DELDAL Northwest Üniversitesi Seattle Washington ABD / 2020 Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi 2 Doçent Dr.DrSema OĞLAK TC Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiSağlık Bilimleri Fakültesi / Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ekonomi bilimi, https://statoperator.com/research/washington-daily-news-2020-03-01/ Yazarın Kitapları; 1.Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı, Marmara Yayıncılık-2019,Ekim/İstanbul 2.Zihinsel Engellilik ve Otizm. ZET Yayın Evi-2020,Aralık/Ankara 3.Çocuklarda Beyin Gelişimi. Basım Aşamasında. ZET Yayın Evi/Ankara.2021.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.