İnternet Bağımlısı mıyız?

Günümüzde insanların çoğu günü internet ile başlamaktadır ve gün sonunda yine internet ile günü bitirmektedirler. Sabahın ilk ışıklarında ilk iş olarak sosyal medya hesaplarını kontrol etmek, tweet atmak, maillerini kontrol etmek bizi tam anlamıyla internet bağımlısı yapmaz ama bu durumu abartırsak  telefonumuza gelen her bildirimden sonra gelen bildirimi açıp ve sonrasında telefonu elden atamıyorsak  internet bağımlısı olmuş olabiliriz.

Son yıllarda internet kullanımı hayatımızın hemen hemen her yerinde kullanılmaktadır. Merak ettiğimiz ufacık bir konuda dahi internete başvuruyoruz, bu çoğu işimizde bize çok büyük kolaylık sağlıyor. Fakât internet  işimize yarıyor diye de hayatımızın bir parçası yapmamalıyız. İnternetsiz de yaşamaya devam edebiliyor olmamız gerekir, sonuçta internet 2000 senesinden bu yana bu kadar popüler bundan önceki yıllarda kimse bu kadar ihtiyaç duymuyordu. Ama şuan ki tabloya bakacak olursak annelerimizin babalarımızın ellerinde birer akıllı telefon facebok’tan beni bu eklemiş şu eklemiş, whatsaptan bana kim yazmış muhabbetleri dönüyor. Çocukların ileride internet bağımlısı olmalarının önüne geçebilecek kişiler onların aileleridir. O yüzden en büyük sorumluluk burada anne ve babalarımızdadır.

İnternet bağımlılığının belirtilerinden bahsedelim;

  • Vaktin nasıl geçtiğini farketmeden zamanın hızla internet başındayken harcanması.
  • Boş vakit geçirdiğini bildiği halde kendini durduramamak.
  • Asosyal birisi olmak
  • Depresyon, eksiklik hissi, internet veya bilgisayar başında olmayınca sinirlilik
  • Bilgisayar başındayken mutlu olma
  • İnternet veya bilgisayar yüzüne okul, iş hayatı vb. yerlerde başarısızlığın süregelmesi.

Soyut veya somut bir şeye(Alkol,ilaç vb.) bağımlılığımızın oluşu tamamı ile kendi elimizde olan bir durum, internete olan bağımlılığımız da kendimizden kaynaklanmaktadır. Nasıl mı ?

Sürekli sosyal medyada dolaştığımız durumlarda bedenimiz bir hormon salgılıyor ve sosyal medyadaki meşguliyetimiz arttıkça salgılanan hormon seviyesi yükseliyor ve yükselen bu hormonlar belirli bir seviyeyi geçtikten sonra o hormonun bağımlısı olmuş oluyoruz. ve kendi kendimizi internet bağımlısı yapıyoruz. Oysaki sadece ihtiyaç halinde kullansak ihtiyacımız olduğunda aklımıza gelir.

 Şimdi soralım kendimizi İnternet Bağımlısı mıyız?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.