İlk Selam Vermenin Önemi

Selamün aleyküm arkadaşlar. Bir önceki yazımda selam almanın adabıyla ilgili bir yazı yazmıştım bu yazımda da ilk selam vermenin önemi hakkında paylaşmak istediğim bir hikaye var. Bunu ilk okuduğumda çok şaşırdım ve çok güzel bir his kapladı içimi. Bu hikayeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Bir gün Ömer bin Hattab(r.a) Rasulullah (s.a.v) a gelir. Ali bin Ebu Talib’in, kendisini gördüğü halde selam vermediğinden dolayı rahatsız olduğunu söyler ve Hz. Ali(r.a) yi şikayet eder. Bunun üzerine Hz.Peygamber(s.a.v),Hz.Ali(r.a)yi çağırır ve ona:Niçin Ömer’e selam vermiyorsun der.Hz.Ali ise Peygamber (s.a.v)’e şu iç ısıtan ve kalpleri okşayan güzel sözleri söyler:Ey Allah’ın Rasulu çünkü senin bir keresinde “Kim din kardeşine ilk önce selam verirse Allah(c.c) ona Cennette bir saray inşa eder”dediğini duydum. Bu yüzden bende Ömer’in bana ilk selam vermesini istedim, böylece onun Cennette bir sarayı olacaktır. Bunun için selam vermedim der. O yüzden ilk selamı vermeye gayret gösterelim ve selam verenin selamınıda almamazlık etmeyelim.

Selamün Aleyküm 😊

2 thoughts on “İlk Selam Vermenin Önemi

  • 27 Aralık 2019 tarihinde, saat 01:47
   Permalink

   Selam veren, karşıdaki Müslümana farz sevabı işletiyor. Bir sevaba sebep olana da aynı sevap verilir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
   (Hayra delalet edene [yol gösterene, o hayra sebep olana], o hayrı işleyen kadar sevap verilir.) [Buhari, İ. Ahmed, Ebu Ya’la]

   Selam veren sünnet sevabı aldığı gibi, karşısındakine de farz işlettiği için onun kadar sevap da alıyor. Böylece o daha çok sevap kazanıyor. Onun için selam vermeyi ihmal etmemelidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.